SÜNNET

   Sünnet planlaması yapan aileler çocuklarını sünnet öncesi sağlıklı bir ortamda muayene yaptırmalı ve sünnet işlemini yapacak doktor ile tanışıp, sünnet ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri almalıdırlar. Bu aşamada bizde bu imkanı sunuyor ve sünnet planlaması yapan aileleri muayenehanemize davet ediyoruz.

   Sünnetin sağlık açısından yararları:

  *  Penisin kolay yıkanmasını sağlayarak hijyenini artırır.
  *  İdrar yolu enfeksiyon riskini azaltır.
  *  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini azaltır.
  *  Penis problemlerinin önlenmesi (Fimozis vb.)
  *  Penis kanser riskini azaltır

   Sünnet Yapılması Gereken Durum Nasıl Oluşur ?

   Sünnet derisi penisin baş kısmını kapatarak ve o bölgede kapalı bir boşluk oluşturur. Oluşan bu boşlukta idrar ve hastalık içeren mikroplar birikerek penis başında ve idrar deliği noktasında iltihaplara sebep olabilir. Bu durum penis ucunda ağrı ve yanmaları da beraberinde getirir. Bu rahatsızlıklar genelde sünnet derisi alınmayan ve idrar deliği dar olan erkek çocuklarda görüldüğü gözlemlenmiştir.
   Böyle durumlarda çocukta idrar yaparken zorlanma penis ucunda şişlik kızarıklık ve ağrı belirtileri görülür. Bu belirtiler fark edildiği zaman acilen bir doktora görünerek muayene edilmesi ve gerekirse sünnet edilmesi gerekmektedir.

   Sünnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

   Çocukların mutlaka sünnetten önce ön muayene yapılarak olası problemler araştırılmalıdır. Kanama problemi ve alerjik yönden sorgulanmalıdır. Ayrıca doğuştan anomali (halk arasında peygamber sünneti olarakta bilinir) tespit edilen vakalarda sünnet yapılmamalıdır. Sünnet mutlaka uzman biri tarafından zaman ayırarak ve dikkatli bir şekilde yapılması gereken cerrahi bir işlemdir.
   Sünnetin 0-2 yaş aralığındaki çocuklara yapılmasının çocuğun psikolojik olarak travma yaşamaması için tavsiye edilir. Anlayabilecek yaştaki çocuklar için çocuk önceden psikolojik olarak hazırlanmalı ve sünnet kararı çocuk ile birlikte alınmalıdır. Çocuğa sünnet ile ilgili kesinlikle olumsuz hikayeler anlatılmamalıdır.
   Ailenin yapacağı psikolojik hazırlık sünnetin çok daha kolay geçmesini sağlar.
   Penis’imi kesecekler korkusu ile doktorun yanına gelen çocuk sünnet sırasında ağrı hissetmediği halde ağlamakta ve sünneti  zorlaştırmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için ailenin çocuğu psikolojik olarak hazırlaması çok faydalıdır. Eğer çocuk psikolojik olarak iyi hazırlanırsa sünnet kolay geçmekte başarısı da bu oranda güzel olmaktadır.
   Sünnet işlemi ya genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılır. Anestezi tercihi aile ve doktorun beraber karar vereceği bir durumdur. Genelde lokal anestezi tercih edilmektedir. Çocuğun yaşına bağlı olarak sünnet işleminden 1-2 saat öncesinden olacak şekilde uyuşturulacak bölgeye anestezik krem sürülür. Lokal anestezi ile sünnet derisi uyuşturulduktan sonra sünnete başlanır.

   Sünnet Sonrasında Merak Edilenler

  *  Sünnet sonrası çocuk ağrısız sorunsuz ve yürüyerek çıkacaktır. Fakat tedbir olarak mutlaka 1 gün yatak istirahati yapmalıdır. Tamamen iyileşme 1 hafta sonra olacaktır.
  *  Sünnetten 3-5 gün sonra banyo yapabilecek duruma gelecektir.
  *  Penis bölgesinde ki hassasiyeti geçene kadar sünnet bezlerinden kullanmalı hassasiyet geçtikten sonra iç çamaşırı giymelidir.
  *  Çocuk 1 hafta sonra havuza ve denize girebilir 15 gün sonra top oynayabilir bisiklete binebilir.