VENÖZ ÜLSER

   Venöz ülser halk arasında varis yarası olarakta bilinir. Özellikle ayak bileği çevresi ve bacağın ön kısmında görülen bir yara çeşididir. Venöz ülserlerin iyileşme süreci zor olarak nitelendirilir ve tekrarlama olasılığı vardır.

   Vücudumuzun dolaşım sisteminde çok önemli bir görevi olan toplardamarlar dokulardan alınan oksijeni azalmış kanı kalbe geri getirir. Aktif bir pompalama sistemi olmayan toplardamarların kanın yerçekimi etkisi ile geri kaçmasını engellemek için damar içinde kapakçıklar bulunur. Venöz ülserin damar içinde ki kapakçıkların verimli bir şekilde çalışmadığı zaman oluştuğu düşünülmektedir.
   Bacak toplardamarında pıhtı oluşumunun ardından kapakçıkların yapısı bozulur kan akışı yavaşlar ve toplardamar içinde basınç artışı olur. Sürekli yüksek basınç nedeni ile doku yapısı bozulur. Özellikle bacak derilerinde bozulma şişlik ve son olarakta yaralar oluşur. (Venöz Ülser)

   Sık görülen bir hastalık mıdır?

   Hastalığın genel olarak görülme sıklığı 1000'de 1 ile 4 arasında değişmektedir ancak yaşla görülme sıklığı da artar. Genç yaşlarda kadın ve erkeklerde eşit görülse de 40 yaş üstünde kadınlarda daha sıktır.
   Venöz ülser görülme sıklığı arttığı durumlar; ileri yaş, obezite, hipertansiyon, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, venöz tromboz geçirmiş olmak sıralanabilir.
   Venöz ülser hastalığının en belirgin belirtisi ayak bileği çevresinde ve bacağın ön kısmında şişlik (ödem) oluşmasıdır.